تکنولوژی FDM

Fused Deposition Modeling

تکنولوژی FDM توسط Scott Crump و همسر ایشان در سال 1989 اختراع و ثبت گردید. آقای کرمپ مؤسس شرکت Stratasys Inc. بوده و این شرکت معتبرترین تولید کننده پرینترهای 3 بعدی با تکنولوژی FDM و PolyJet می باشد.
پرینترهای سه بعدی با برند های Fortus، RedEye ، Dimension و Objet محصولات شرکت های زیر مجموعه شرکت Stratasys هستند .
 

از اولین و اقتصادی ترین روشهای نمونه سازی سریع، فناوری FDM است و طیف متنوع و گسترده ای از نیازهای صنایع را پاسخگو می باشد.
در تکنولوژی FDM ماده اولیه که به صورت مفتول پلاستیک است وارد Head دستگاه شده و پس از گرم شدن و رسیدن به دمای ذوب به شکل خمیری در آمده و از نازلی که قطر آن عموما"  0/4 میلیمترمی باشد اکسترود می شود . با حرکت Head در جهات X و Y مقطع قطعه روی میز ایجاد شده و به همین روال با ایجاد لایه ها بر روی یکدیگر قطعه تکمیل می شود.
 

 امروزه انواع مختلف مواد پلاستیکی در دستگاه های نمونه سازی سریع با تکنولوژی FDM به شکل فیلامنتهای با قطر 1/75 ، 2 و 3 میلیمتر  در دسترس می باشند . رایج ترین مواد مورد مصرف در تکنولوژی FDM عبارتند از :


• ABS (Acrylonitrile-Butadiene-Styrene)
• PLA (Poly Lactic Acid )

البته ABS ها و PLA ها خود شامل انواع بسیاری هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

• PLA Metal (Aluminum , Copper , Bronze )
• PLA Wood
• PLA Flexible
• ABS HIPS
 


مواد مورد استفاده در چاپگر سه بعدی معمولاً در دو جنس متفاوت برای قطعه اصلی (Model Material) و تکیه گاه (Support Material) عرضه می شوند. پس از ساخت قطعه توسط دستگاه، مواد تکیه گاهی از قطعه ساخته شده جدا می شوند .
مواد تکیه گاهی به دو شکل جدا شونده (Breakable) و قابل حل در محلول (Soluble) می باشند و متناسب با نوع دستگاه انتخاب می شوند . همچنین مواد اصلی (Model Material) در رنگهای مختلف از جمله سیاه، سفید ، قرمز ، آبی ، سبز ، زرد، خاکستری، عاجی ، سفید و ... تولید می شوند.
همچنین فیلامنت هایی از جنس های Polycarbonate ، PVA ، POM ، PET-G ، Nylon ، Carbon Fiber و .... وجود دارند که البته دارای کاربردهای خاص می باشند .

ابعاد بهینه میز پرینترهای سه بعدی تولید شده توسط معتبرترین شرکت ها در تکنولوژی FDM حداکثر 25×25 سانتیمتر می باشد و جهت ساخت قطعات بزرگتر قطعات به شکل چند تکه ساخته شده و سپس به هم متصل می شوند .


 

سپر خودرو در اندازه واقعی پرینت شده در شرکت آرکا

 

 

بدیهی است هنگام پرینت سه بعدی، می توان قطعه را در جهات مختلف بر روی میز کار جانمایی کرد . موقعیت قطعه براساس صافی سطح، استحکام، نوع عملکرد، جزئیات موجود در طراحی قطعه و .... تعیین می شود . در هر صورت میزان مصرف support material و زمان ساخت قطعه در چاپ 3 بعدی کاملاً تابع نحوه قرارگیری قطعه بر روی میز کار است.

زمانی که قطعه به طور کامل ساخته شد ، آن را از میز کار جدا کرده و مواد تکیه گاهی (support material) از آن جدا می گردد ( به طور فیزیکی به کمک ابزار و یا حل کردن در محلول) . پس از پاک شدن قطعه از مواد تکیه گاهی ، قطعه نهایی بدون نیاز به finishing قابل استفاده است ولی در هر صورت قطعات ساخته شده با تکنولوژی FDM قابلیت سمباده کاری، رنگ کاری، سوراخ کاری و ماشین کاری را دارند، لذا کیفیت سطح قطعه را با پرداخت سطحی می توان بالا برد .
فن آوری FDM از جمله فن آوری های انگشت شمار به کار رفته در پرینتر های سه بعدی است که قطعات پرینت سه بعدی شده با آن دارای قابلیت عملکرد بوده و برای تست عملکرد مجموعه ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

 
   
 

فروش پرینترهای سه بعدی

موقعیت روی نقشه

تماس با پیشگام فن آوران آرکا

Error: Embedded data could not be displayed.

آدرس : تهران ، خیابان شهید بهشتی ، خیابان مفتح شمالی ، کوچه دهم ، پلاک 2 ، طبقه 3 ، واحد13
تلفن : 88175509
تلفکس : 88176679

Web Site: www.arka3dprinter.com
E-mail:
info@arka3dprinter.com
پرینترسه بعدی
پرینترسه بعدی

     

3d printer,printer 3d,3d print,filament,pla,abs,naylon,pla metal,pet g,pom,carbon fiber,pva,pvc

3d printers,printers 3d,3d prints,filaments,pla,abs,naylon,pla metal,pet g,pom,carbon fiber,pva,pvc

sale 3d printer,sale printer 3d,sale 3d print,sale filament,pla,abs,naylon,pla metal,pva,pvc

buy 3d printer,buy printer 3d,buy 3d print,bue filament,pla,abs,naylon,pla metal,pet g,pom,carbon fiber,pva,pvc

3d printer,model,catia,3d print,filament,pla,abs,naylon,pla metal,pet g,pom,carbon fiber,pva,pvc
3d printer,cad cam,3d print,filament,pla,abs,naylon,material pla metal,pet g,pom,carbon fiber,pva,pvc
 

چاپ سه بعدی,چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,پرینتر سه بعدی

چاپ سه بعدی,چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,فروش پرینترهای سه بعدی,قیمت پرینتر سه بعدی

فروش فیلامنت,فیلامنت,پرینت سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,پرینتر سه بعدی

چاپ سه بعدي,چاپگر سه بعدي,پرينت سه بعدي,پرينترهاي سه بعدي,پرينتر سه بعدي

قيمت فيلامنت,چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,پرینتر سه بعدی
چاپ سه بعدی,طراحی چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,پرینتر سه بعدی خدمات
چاپگر سه بعدی چاپگرهای سه بعدی پرینترهای 3 بعدی پرینتر 3 بعدی پرینتر سه بعدی  پرینترهای سه بعدی پرینتر سه بعدی
قیمت چاپگر سه بعدی قیمت چاپگرهای سه بعدی فروش پرینتر 3 بعدی فروش چاپگر 3 بعدی فروش چاپگر سه بعدی  فروش پرینتر سه بعدی چاپگر3 بعدی

پرینتر سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,چاپگر سه بعدی,چاپگرهای سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,فروش پرینتر سه بعدی,قیمت چاپگر سه بعدی,فروش چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,چاپگر سه بعدی

پرینتر سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,چاپگر سه بعدی,چاپگرهای سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,فروش پرینتر سه بعدی,قیمت چاپگر سه بعدی,فروش چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,چاپگر سه بعدی,3d printer,3dprint

پرینتر سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,چاپگر سه بعدی,چاپگرهای سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,فروش پرینتر سه بعدی,قیمت چاپگر سه بعدی,فروش چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,چاپگر سه بعدی

پرینتر سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,چاپگر سه بعدی,چاپگرهای سه بعدی,پرینترهای سه بعدی,فروش پرینتر سه بعدی,قیمت چاپگر سه بعدی,فروش چاپگر سه بعدی,پرینت سه بعدی,چاپگر سه بعدی,3d printer,3dprint